Islandia tania podróżISLANDIA – CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ


Tym razem, na początku chcielibyśmy przedstawić Wam Ole i Mateusza, którzy prowadzą swojego bloga Świat Na Własną Rękę (Klik). Odbyli oni podróż dookoła świata, którą opisują w swoim blogu. Otrzymaliśmy bardzo dużą ilość zapytań o koszty zorganizowania podróży na Islandię. Dlatego zaprosiliśmy Olę i Mateusza do podzielenia się swoją historią. A Wy jeśli odbyliście jakąś podróż, którą chcielibyście się podzielić – to napiszcie do nas.

Mimo wysokich cen podpisujemy się obiema rekami, ze warto tu przyjechać! Islandia ma naprawdę wiele do zaoferowania. To kraj, w którym natura stworzyła tak wiele atrakcji, że jadąc autem z punktu A do B, zatrzymujesz się wiele razy, bo okazuje się, że po drodze jest cos wartego uwagi, zdjęcia czy utrzymania wzroku przez dłuższa chwile. Tak naprawdę, jeśli nie zaplanowało się wcześniej trasy, jazda główną drogą nr 1 również będzie satysfakcjonująca, ponieważ prowadzi do mnóstwa punktów na turystycznej mapie Islandii. Jako że kraj jest dobrze oznaczony pod względem takich atrakcji, trudno je przegapić, jadąc samochodem. A zatem po kolei o tym, co tu zobaczyliśmy.

Nasza przygoda z Islandią trwała 19 dni. W tym czasie zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, zjechaliśmy wyspę dookoła, spędzając kilka dni na Fiordach Zachodnich. W trakcie tych niespełna 3 tygodni oddaliliśmy się również w głąb wyspy, w tzw. interior. Poniżej wymieniliśmy znaczną część tych zapierających dech w piersiach punktów na mapie Islandii.

MIEJSCA POLECANE PRZEZ NAS:

Reykjavik — Stolica Islandii i jednocześnie jej największe miasto. Reykjavik skupia niemalże 40% mieszkańców całej Islandii. Znajduje się tu Centrum Konferencyjno-Koncertowe Harpa, którego elewacje wykonane są ze szklanych elementów, a całościowy widok wizualny ma odzwierciedlać oblicze Islandii. Drugim punktem jest Hallgrímskirkja – ciekawy architektonicznie kościół, drugi najwyższy budynek na Islandii.

Wodospad Seljalandsfoss — Malowniczy wodospad położony na rzece Seljalandsá. Można zrobić spacerek, przechodząc za wodospad. Kurtki przeciwdeszczowe konieczne! Tuz obok niego znajduje się ukryty w skalnej jaskini wodospad Gljúfrabúi.

Jökulsárlón — Jezioro lodowcowe powstałe z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull. Jest sceneria dla wielu hollywoodzkich filmów. James Bond w „Śmierć nadejdzie jutro” ucieka na zamarzniętym jeziorze Jökulsárlón, a w filmie „Lara Croft: Tomb Raider” sceneria ta posłużyła jako tereny Syberii.

Skaftafell — Park narodowy Islandii, obecnie włączony w teren Parku Narodowego Vatnajökull. Malownicze tereny, urokliwe jeziorka. Warto zrobić krótki trekking po parku, m.in. do jeziorka Fjallsárlón.

Wodospad Svartifoss — Svartifoss, czyli Czarny Wodospad swoją nazwę zawdzięcza uformowanym z lawy, czarnym, bazaltowym kolumnom układającym się w organy. Kolumny te były również inspiracja do projektu wspomnianego wcześniej kościoła Hallgrímskirkja w Reykjaviku. Piękny, nietuzinkowy wodospad!

Laufskálavarða — Miejsce upamiętniające zniszczenia dokonane po wybuchu wulkanu Katla w 894 r. Zachowała się tradycja, aby tworzyć pomniczki skalne, które mają przynosić szczęście podróżującym. Każdy zatrzymując się tu, może dostawić swój kamyk do form skalnych.

Reynisfjara — Czarna plaza w Islandii nieopodal miejscowości Vik, na której można podziwiać bazaltowe formacje skalne. Przed wejściem na plaże znajduje się tablica ostrzegajaca o niebezpieczeństwie kapieli w oceanie. Silne i wysokie fale mogą okazać się zabójcze, co potwierdzają wypadki mające tam miejsce.

Skógafoss — Wodospad położony na rzece Skógá. Tuz przy wodospadzie znajduje się camping. Woda spada z wysokości 60 metrów. Skógafoss stanowił plener w filmie „Thor”.

Askja — W kraterze tego wulkanu znajduje się darmowe, dziewicze Blue Lagoon. Dodatkowo tuż za wulkanem rozpościera się piękny widok na najgłębsze w Islandii jezioro Öskjuvatn otoczone kolorowymi górami Dyngjufjöll. Dotarcie do tego miejsca nie należy do najłatwiejszych, ale jest warte zachodu! Prowadzi tu 100 km szutrowej drogi, przeprawa przez trzy rzeki, krótkie piesze podejście, a finalnie zejście ze stromego i bardzo błotnistego zbocza krateru wulkanu.

Seljavallalaug — Basen położony jest u podnóża gór Eyjafjöll w małej dolinie Seljavellir. Wypełnia go gorąca woda z wnętrza ziemi. Choć brudny, a przebieralnie nie sa dobrze utrzymane, warto się tu wybrać. Basen znajduje się w pięknym otoczeniu gór!

Landbrotalaug — Hot Pot znajdujący się na półwyspie Snæfellsnes. Dziura w ziemi, w której mieszczą się 3 osoby, wypełniona gorąca woda. Piękne widoki zagwarantowane! Tuz obok znajduje się większy Hot Pot, jednak sztucznie zasilająca go rura odebrała mu sporo atrakcyjności.

Wulkan Snæfellsjökull — W powieści Juliusza Verne „Powrót do wnętrza ziemi” oznaczony jako wejście do wnętrza ziemi. Nie wchodziliśmy na niego, choć zorganizowane trekingi są możliwe (ograniczenie: islandzka drożyzna). Oglądaliśmy go z punktu widokowego. Jego szczyt przykryty jest lodowcem.

Deildartunguhver — Kompleks gorących źródeł (temperatura wynosi 100 stopni) w miejscowości Deildartunguhver, przy których można zakupić pomidorki hodowane przy użyciu wód z tych źródełek (300 ISK za 4 pomidorki, sklepik samoobsługowy). Tuz obok znajduje się luksusowy kompleks wód geotermalnych Krauma. Wstęp 30 Euro od osoby. Nie skorzystaliśmy i nie żałujemy. W Islandii jest wiele darmowych Hot Potów!

Hraunfossar — Bardzo szeroki, aczkolwiek niski wodospad. Tak naprawdę składa się z mnóstwa miniaturowych kaskad i strumyków tryskających wprost ze skal wysokiego wąwozu do rzeki Hvítá biorącej swój bieg z topniejącego lodowca Eiriksjökull. Naprzeciw wodospadu znajduje się wiele platform widokowych. Warto stanąć na kilku z nich, by podziwiać wodospad z różnych perspektyw. To zdecydowanie mój ulubiony wodospad na Islandii!

Landmannalaugar — Miejsce to jest częścią rezerwatu Fjallabak i stanowi punkt wypadowy w tzw. Tęczowe Góry. To oaza dla miłośników górskich wypraw! Dojazd tutaj jest możliwy tylko samochodem z napędem na cztery koła (do pokonania są 3 rzeki i 50 km szutrowej drogi). Aby tu dojechać należy z drogi numer 1 zjechać w drogę nr 26 i za Heklą skręcić w szutrowy odcinek. W Landmannalaugar znajduje się duży camping, jednak postawienie namiotu na tamtejszej nawierzchni stanowi spore wyzwanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem na campingu jest zadaszona przestrzeń, w której można przygotować sobie posiłki. Tuż obok campingu są gorące źródełka, w których można się kąpać. Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę nie zdecydowaliśmy się zostać tam na noc, uznaliśmy, że przy takich warunkach treking kolejnego dnia nie będzie przyjemny. Jak na islandzką pogodę przystało, następnego dnia świeciło piękne słońce! Z Landmannalaugar wyjechaliśmy drogą F208, która dojeżdża do drogi nr 1 i ta trasa jest znacznie bardziej hardcorowa. Do pokonania było 10 bądź więcej rzek (przestaliśmy je liczyć) i bardzo nierówna nawierzchnia. To na tej trasie złapaliśmy gumę!

Lodowiec Vatnajökull — Można wybrać się na zorganizowany treking po lodowcu, ceny zaczynają się od 8.090 ISK (ok. 270 zł!) za 3,5 h wyprawę. Można również podjechać do jęzora lodowca i z bliska go podziwiać, a ta przyjemność jest zupełnie darmowa!

Seyðisfjörður — Urokliwe, bardzo kolorowe miasteczko na wschodnich fiordach.

Krafla — To aktywny wulkanicznie teren powstaly na styku dwóch plyt tektonicznych. Znajduja sie tu trzy wazne miejsca: Leirbotn – elektrownia geotermalna, Víti Maar – krater wulkanu, we wnetrzu którego znajduje sie jeziorko oraz Leirhnjúkur – rozlegly teren z siarkowymi goracymi zródlami (zapach zgnilych jaj jest tu mocno wyczuwalny) oraz polami popiolu wulkanicznego.

Hveragerði — Miasteczko, z którego odbywają się krótkie trekingi do głównego celu, jakim jest gorąca rzeka, która leży w dolinie Reykjadalur. Spod parkingu treking obejmuje 3,5 km podejście. Nad rzeką został zbudowany mostek ułatwiający turystom przejście oraz przebieralnia. Minus: dużo ludzi!

Dynjandi — Potężny wodospad, którego wysokość sięga 100 m. Po wytyczonym szlaku można dojść pod jego górną część. Spływająca z niego woda nie uderza z ogromną siłą, jak to ma miejsce w przypadku innych wodospadów. Spływa dumnie i dostojnie, robiąc wrażenie na obserwujących. To największy wodospad zachodnich fiordów i jednocześnie TOP wodospad Mateusza. Bezpośrednio pod nim znajduje się 5 mniejszych wodospadów.

Guðrúnarlaug — Bardzo urokliwe gorące źródełko. Dostępna przebieralnia jest zadbana i ładnie wykonana (malutki, słodziutki drewniany domek). Źródełko znajduje się w otoczeniu gór.

Goðafoss — Wodospad bogów. Jest związany z przejściem Islandii z pogaństwa na chrześcijaństwo w roku 1000. Bardzo duży i bardzo piękny!

Jaskinia Grjótagjá — Jaskinia wypełniona krystalicznie czystą, geotermalną wodą z wnętrza ziemi, której temperatura sięga 60 stopni. Znawców „Gry o tron” może zainteresować fakt, że to w tej jaskini Jon Snow z Ygritte odegrali romantyczną scenę („You know nothing, Jon Snow”).

Zobacz równiez:

SANTORINI – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI

Jak tanio zwiedzic Islandie

Jak tanio zwiedzic Islandie

Jak tanio zwiedzic Islandie

Jak tanio zwiedzic Islandie

Jak tanio zwiedzic Islandie

Jak tanio zwiedzic Islandie

Islandia tania podróż

Islandia tania podróż

Islandia tania podróż

Islandia tania podróż

Starszy post

   RABATY NA NOCLEGI:

 

 

SANTORINI – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI

SANTORINI – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI

SANTORINI – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI Santorini to bardzo mała grecka wyspa, na jej zwiedzanie wystarczy dwa lub trzy dni. Warto się tutaj wybrać przed lub po sezonie letnim. Nasza podróż odbyła się w kwietniu i była to idealna pora na zwiedzanie. W sezonie letnim wysokie...

SANTORINI – CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ

SANTORINI – CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ

SANTORINI - CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ Santorini to bajkowa wyspa z białymi domami i niebieskimi dachami, które tworzą niezaprzeczalnie najpiękniejszą wizytówkę Grecji. Wulkaniczna wyspa leży na Morzu Egejskim, a swoim kształtem przypomina księżyc. Skrajne punkty...

BUDAPESZT – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI

BUDAPESZT – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI

BUDAPESZT – KOSZTORYS I WSKAZÓWKI Budapeszt jest słynną stolicą Węgier, którą każdy powinien zobaczyć chociaż raz w swoim życiu. Na zwiedzanie tego pięknego miasta przeznaczyliśmy niestety tylko jeden dzień. Celem było zobaczenia maksymalnie dużo najciekawszych miejsc...

BUDAPESZT – CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ

BUDAPESZT – CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ

BUDAPESZT - CO WARTO ZOBACZYĆ / ZWIEDZIĆ Wracając z Chorwacji, stwierdziliśmy, że zwiedzimy węgierską stolicę-Budapeszt. Nie tracąc czasu, już na siedzeniu pasażera zarezerwowaliśmy nocleg przez znaną nam i lubianą aplikacje Airbnb. Tuż przed południem dotarliśmy do...